mondom, mert gondolom

2024. november 04. 13:14 - Kala Pali

A Samsung-adó kié is? A gödieké, vagy valaki másoké?

A közelmúlt egyik híre volt, hogy a gödi Samsung SDI üzem által befizetendő iparűzési adó végre újra a gödieké lehet, ők döntik el, hogy mire is költik az a horribilis összeget, ami várhatóan be fog folyni az önkormányzat kasszájába. Ezzel úgy tűnik, hogy újra minden rendben van, a helyére került. Nem csaklizhatják el más egyesületek, egyéb társadalmi szervezetek csak úgy a Samsung adóját, mint korábban, amikor a Pest Megyei Közgyűlés volt, aki ezekről a pénzekről döntött. Szóval minden rendben van. De talán érdemes volna néhány percet az előzményekre is szentelni.

Szóval az úgy volt, hogy anno még valamikor 2019-ben, amikor Göd városának polgármestere Markó József volt, aki FIDESZ színekben vezette a várost, szó sem volt arról, hogy majd valamilyen különleges gazdasági övezetté nyilvánítják Gödöt. A város addig is le volt némileg rongyolódva, tehát a Samsung milliárdoknak lett volna helye. Aztán 2019-ben a renitens gödiek úgy döntöttek, hogy elég volt a FIDESZ érából és Markó helyett az ellenzéki Balogh Csabát választották meg polgármesternek, sőt még a képviselő-testületben is a megszokottól eltérően több ellenzéki politikus is helyet kapott. Ezzel látszólag nem is volt semmi gond. Kivéve, ha arra gondolunk, hogy Balogh Csaba polgármester rövid időtartamú hivatal alatt valahogyan sehogy sem szeretett volna idomulni a FIDESZ-hez, különösen nem a Dunakeszi városvezetéshez, akik stabil FIDESZ többségben voltak. Miután Göd és Dunakeszi egy kistérségi társulást tartottak fel, így a Dunakeszi polgármesternek hamar nyilvánvalóvá vált, hogy Balogh nem lesz könnyen irányítható. És ez persze baj. Nagy baj.

Elérkeztünk 2020-ba, amikor a COVID járványnak "köszönhetően" gyakorlatilag megbénult az élet az országban. Persze csak látszólag. A Dunakeszi városházi vezetés gőzerővel ötletelt, hogy miként lehetne "lehúzni" Balogh Csabáról a Samsung milliárdokat és abból kihasítani egy darabkát. Mert teljesen más lett volna a felállás, ha Markó marad. Vele meg leget egyezni, hogy legyenek közös beruházások, alkalmazzon Göd is olyan szakértőket, tanácsadókat, akik természetesen a kormánypárt szekerét tolják. Markóval meg lehetett volna egyezni, hogy az udvari beszállítók legyenek ugyanazok Gödön is, mint Dunakeszin. Na de Markó sehol, a lóvéra meg szükség volna.

Ebben a környezetben jött a remek, kolosszális ötlet. Dunakeszit jól ismerő emberek szerint az ötlet kimunkálásába benne volt a város polgármesterén kívül, az akkori alpolgármester, aki immár az igazságügyi minisztériumban tevékenykedik, illetve a térség parlamenti képviselője is. Az ötlet lényege roppant egyszerű volt. Kell egy jogszabály, ami Gödöt, illetve az ott tevékenykedő és "tejelő" Samsungot különleges gazdasági övezetté nyilvánítja, ezzel egyidejűleg a Samsung által befizetett iparűzési adót a Pest Vármegyei Önkormányzat részére rendelte el befizetni. Az indok teljesen nyilvánvalóan kamu volt - főleg az azóta megismert tények fényében -, hogy több települést is hátrányosan érint a Samsung működése, így indokolt, hogy ők is részesüljenek a befizetett "samsung-adóból", de ne lakosságszám arányosan, mert az igazságtalan lenne, hanem majd a Pest Vármegyei Közgyűléshez benyújtott pályázatok alapján döntik el, hogy ki mennyit is kapjon a léből.

El nem hanyagolható körülmény, hogy a jogszabály természetesen mindenféle gödi álláspont kikérése nélkül át lett erőltetve, és így létre is jött ez az övezet, de az sem mellőzhető körülmény, hogy a Pest Vármegyei Közgyűlésben stabil FIDESZ többség volt. Így garantált volt az is, hogy csak olyan FIDESZ-hez közelálló, bár sunyi módon ezt a tényt erősen titkoló alapítványok, egyesületek részesülhessenek ezekből a pénzekből, akik hű csatlósok, és amely összegekből jutattnak is a 2024-es önkormányzati kampányra a kormányzati oldal számára.

Időközben Göd csak vergődni tudott a pénztelenségtől és a FIDESZes vagy hozzájuk közel álló, megvásárolt képviselők által széttrollkodott testületi munkától. Balogh Csaba végül rájött, hogy ezt teljesen értelmetlen csinálni, mert úgysem tudja érdemben megváltoztatni az akkor gödi közállapotokat. Így hát lemondott. 

Újra felcsillant a remény a FIDESZ számára, hogy talán visszaszerezhetővé válik Göd. Csak találni kellett egy megfelelően irányítható személyt, aki ismert, és mérsékelten okos, és nem látja majd át, hogy mi is fog történni a tudtával és belegyezésével, de mégis a háta mögött. A kiválasztott személy lett az olimpiai bajnok Kammerer Zoltán. Ő függetlenként indult, bár a választási kampányát a Dunakeszi Fidelitas fiataljai bonyolították a Dunakeszi városvezetés irányítása mellett - Gödön. Közben már leosztásra is kerültek a szerepek, hogy Dunakeszi politikai gyámsága alá helyezhessék Kammerert, nehogy valami olyasmit csináljon, ami nem szolgálja a Dunakeszi vezetők és a kormányzat érdekeit. Így lett Gödből gyarmat, a szomszéd város gyarmata.

Azt az értelmesebb gödiek hamar észrevették, hogy Gödön szimplán lemásoltak mindent, ami Dunakeszin létezett és működött. Dunakesziről jöttek tanácsadók, jó pénzért és persze Dunakesziről kapta Kammerer a jegyzőt is, aki korábban már kellőképpen elnyerte a Dunakeszi vezetők bizalmát, Kammerenek csak egy dolga volt - önmagától semmit nem csinálni, hagyni, hogy a szomszédból megmondják neki a tennivalókat. Tehát minden klassz volt. A samsung-adót pedig úgy osztották a pályázóknak, hogy abból elég szép összegeket kapjanak azok is, akik hozzájuk közel állnak és kellőképpen keveset, akik ellenzéki oldalról pályáztak. Így volt szép az élet egészen 2024-ig, amikoris a Pest Vármegyei Közgyűlésben egyszerre csak nem volt meg a stabil FIDESZ többség.

MI következett ebből? Az, hogy így nem biztos, hogy megfelelő összegek tudnak a FIDESZ és a Dunakeszit működtető politikai erőkhöz vándorolni, és ez így nem jó. Ráadásul az Vármegyei Közgyűlésben olyan ellenzéki javaslat érkezett, amely megvonná a Samsungtól a korábbi adókedvezményét és az 1% helyett 2 %-ra emelnék az iparűzési adójukat. Közben a kormánypárti agytröszt tovább dolgozott és rájött a tuti megfejtésre: nyugodtan megszavazhatják az adóemelést, mert így sem tudnak az ellenzékiek a maguk kutyájuk kölykeinek többet juttatni. Gödön van egy elkötelezett FIDESZes polgármester, aki ugyan ahhoz gyáva volt, hogy ezt felvállalja, így a saját magáról elnevezett egyesület színeiben - FIDESZ jelölt nélkül - nyert újra.  Szóval ott van Kammerer, aki biztos pont, aki azt fogja majd csinálni, amit mondanak neki. Tehát semmi szükség a különleges gazdasági övezetre, így az megszüntethető. A samsung adó így Gödön marad. Legalábbis az a része, amelyet majd a kormányzat nem von el tőlük, a beígért feltételek mellett. De miután horribilis összegről van szó, így ami ott marad Kammerernél, abból ugyanúgy ki lehet majd tömni a kedvenceket, mint korábban a közgyűlés közbeiktatásával lehetett.

Azt persze mindenki tudja, hogy ezek a pénzek nem közvetlenül kerülnek lenyúlásra. Azért mégis van némi betyárbecsület. Fognak belőle utak, parkok, középületek épülni. Lesz fásítás és virágosítás. Meg sok minden más is, mi szem szájnak ingere. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy akkor most miért kell rikácsolni, hogy így jártak el. A kérdésre a válasz egyszerű: minden megfelelően drágán kerül majd megvalósításra. És azzal az átlag gödi sem fog foglalkozni, hogy lehet, hogy még sokkal több utat, járdát, stb.-t lehetetett volna építeni korrekt áron. A lényeg hogy nem volt és most van. És persze innentől már az sem érdekes, hogy kinél landolnak a túlárazásól származó összegek.

Hát ez egy igazi mai mese! Gödről, a Samsungról, Dunakesziről

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kalapali.blog.hu/api/trackback/id/tr3918723544

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
mondom, mert gondolom
süti beállítások módosítása